1Z0-053 1Z0-517 640-461 640-722 642-832 648-375 74-344 74-409 A00-212 C2010-503 C2010-598 C2010-651 C2010-652 C2020-605 OG0-091 070-413 070-459 070-496 1Z0-052 C_BOSUP_90על השמנה, פוריות וסיבוכים בהריון

מאת: נטע אמירי, דיאטנית קלינית, מנהלת מרכז בר

תמיד אהבתי לאכול, ואכן הייתי ילדה עגלגלה וחמודה. בגיל ההתבגרות רזיתי מעט, אך לקראת שנות ה-20 לחיי, חזרתי "לעצמי". ולכן כשנכנסתי להריון, הרגשתי מצד אחד לגיטימציה למשקלי הגבוה יחסית ולאהבה שלי לאוכל, ומצד שני- גבר הפחד מפני עלייה במשקל ואתו התהייה- באיזה משקל אסיים את ההריון ומה יהיה לאחר הלידה?

מחשבות מוכרות? בימינו, כאשר אחוזי ההשמנה בארץ ובעולם במגמת עלייה, יותר ויותר נשים בגיל הפוריות סובלות מעודף משקל ומתופעות הלוואי שהוא מביא אתו. מסתבר שלמשקל שלנו יש השפעה, על הסיכוי להרות, על ההריון עצמו ועל הלידה.

לפי סקר מב"ת משנת 2001 (סקר מצב בריאות ותזונה לאומי, של משרד הבריאות), עולה כי כ- 30% מהנשים בין גילאי 25 ל-44 סובלות מעודף משקל, וכ- 18% בגילאים אלה סובלות מהשמנת יתר (לפי מדידת BMI- היחס בין המשקל לגובה) ויותר מסביר להניח  שאחוזים אלה גדלו בעשור האחרון, לאור העלייה בשכיחות ההשמנה בעולם ובישראל. גילאים אלה, הם גילאי הפוריות אצל נשים.

עודף משקל בגיל הפוריות, מעלה את הסיכון לתסמונת השחלות הפוליציסטיות, שיכולה לגרום לביוץ בלתי סדיר, לעלייה ברמת ההורמונים הזכריים בדם,  פצעונים ו/או שיעור יתר בגוף, ריבוי זקיקים בשחלות, תנגודת לאינסולין ולפעמים אף לסוכרת, ובסופו של דבר לירידה בפוריות. בנוסף- לנשים הסובלות מהשמנה, גם ללא תסמונת השחלות הפוליציסטיות, נמצא שיש סיכוי נמוך יותר להרות, בכל מחזור ביוץ יחסית לנשים במשקל תקין, וסיכוי של עד פי 3 לסבול מחוסר ביוץ, עקב שינויים הורמונליים הנגרמים כתוצאה מעודף המשקל.

החדשות הטובות הן, שהחוקרים מצאו כי ירידה במשקל ע"י שינוי באורח החיים- תזונה נכונה ופעילות גופנית לנשים, עוזרת למחזורי ביוץ סדירים, ומשפרת את הסיכוי להרות.

גם לאחר הכניסה להריון, נשים הסובלות מהשמנה סובלות יותר מסיבוכים שונים במהלך ההריון ובלידה עצמה. במהלך ההריון, סיבוכים כגון יתר לחץ דם, רעלת הריון וסוכרת הריון שעלולים לגרום לסיבוכים בזמן הלידה, ללידה מוקדמת או ללידת תינוק במשקל עודף. בנוסף, סוכרת הריונית מעלה את הסיכון לסוכרת סוג 2 אצל האם, לאחר הלידה.

השמנה בהריון מעלה את הסיכון לניתוחים קיסריים, העלולים להיות מסובכים יותר אצל נשים הסובלות מהשמנה, ויכול להיות שבעקבות כך או ללא קשר, ראו שנשים שמנות, נשארות זמן ארוך יותר באשפוז, לאחר הלידה.

בנוסף לסיבוכי ההריון והלידה, בנשים שמנות ישנו חוסר דיוק בבדיקות האולטראסאונד (עד 10% פחות דיוק מנשים במשקל תקין), עקב שכבת שומן בטנית גבוהה יותר, מה שמקשה על איתור מומים בעובר. הדבר יכול להוות בעיה רצינית, בשילוב העובדה שלנשים הסובלות מהשמנה בהריון, ישנו סיכוי גבוה יותר להפלות, למומים מולדים, ולמות העובר.

על מנת למנוע את סיבוכי ההריון לאם ולעובר, מומלץ לנשים הסובלות מעודף משקל או השמנה לבצע שינוי באורח החיים טרם הכניסה להריון- מומלצת ירידה במשקל (אפילו ירידה של 5-10% ממשקל הגוף. כך למשל אישה השוקלת 80 ק"ג, מספיקה ירידה של 4-8 ק"ג על מנת לשפר את הסיכוי להיכנס להריון ולהריון בריא יותר.) וביצוע פעילות גופנית תוך שילוב תזונה נכונה ומאוזנת.

חשובה מאוד גם העלייה במשקל במהלך ההריון- חשוב לשמור על עלייה תקינה במשקל, בהתאם להמלצות ובהתאם למשקל ההתחלתי של ההריון. חשוב לבצע פעילות גופנית מתונה, כל עוד אין סיבוכים בהריון, גם במהלך ההריון.

מצד שני חשוב לזכור, כי גם בעודף משקל, לא מומלצת ירידה במשקל בהריון, ולא מומלץ לבצע דיאטות קיצוניות, על מנת לאפשר התפתחות תקינה של העובר, ועלייה טובה במשקל. חשוב לשמור על תזונה מאוזנת ואורח חיים בריא.

על ההמלצות לעלייה במשקל ולתזונה נכונה בזמן ההריון- אפשר לקרוא בכתבה הבאה:אין תגובות

כתוב תגובה

להתייעצות או קביעת תור
X

    לפרטים נוספים וקבלת ייעוץ השאירי פרטים ואחזור אלייך בהקדם >>>