1Z0-053 1Z0-517 640-461 640-722 642-832 648-375 74-344 74-409 A00-212 C2010-503 C2010-598 C2010-651 C2010-652 C2020-605 OG0-091 070-413 070-459 070-496 1Z0-052 C_BOSUP_90בבוקר מבטיחה לעצמי שהיום הזה ייראה אחרת, ובערב שוב נשברת

מאת: נטע אמירי, דיאטנית קלינית ומאמנת כושר

השבוע דיברתי עם מטופלת- אישה מצליחה במיוחד, בתפקיד מפתח בעבודה, אמא ל-3 ילדים, מוצלחת בכל תחום בחיים שלה, ובנאדם מדהים. חכמה ופקחית. ויש משהו אחד שהיא לא מצליחה לעמוד בפניו- וזה האוכל.

היא כבר ניסתה כל סוג של דיאטה, כל שיטה שקיימת. וגם אם היא יורדת במשקל, היא עולה בחזרה. ברמה כזאת שהיא כבר מיואשת. היא לא מבינה איך אוכל, דבר כל כך פשוט כמו אוכל, מה זה אוכל? זה כלום! זה דומם!!
איך זה הגיוני שאדם כל כך מוצלח שכמוה לא מצליח להשתלט על עצמה מול האוכל??
וכל יום היא מתעוררת ומבטיחה לעצמה, שהיום הזה ייראה אחרת. ובאמת היום יכול להראות אחרת, אבל אז מגיע איזשהו שלב שבו היא נופלת, שבו היא מחליטה להימנע ממאכל או לאכול כמות מסוימת ממנו, ואז איכשהו המצב מתגלגל לכך, שהיא מוצאת את עצמה באכילה בלי שליטה.
משהו קטן שנמשך לאכילה של משהו אחר וממשיך לאכילה של משהו אחר, ומתגלגל כמו כדור שלג חסר שליטה שהיא לא מצליחה לעצור. ואחרי ערב כזה, התחושה היא נוראית. של אובדן שליטה, של כשלון.

אני אומרת כדיאטנית, וכמישהי שהייתה שם בעצמה, שאחד הדברים העיקריים שמפעיל את המנגנון הזה וגם יכול לעצור אותו, היא תחושת המסוגלות והאמונה העצמית.
כי כבר בבוקר שבו היא מתעוררת ומבטיחה לעצמה שהיום הזה ייראה אחרת, היא כבר אז, לא מאמינה לעצמה שזה באמת מה שהולך לקרות. וכשמגיע הערב והיא שוב מבטיחה לעצמה שהיום, הערב ייראה אחרת, כבר אז היא לא מאמינה לעצמה.
ואם מגיע ביס אחד, זוהי בעצם ההוכחה למה שהיא ידעה כבר בבוקר, כשהיא הבטיחה לעצמה שהיא תצליח. המון תלוי בביס הזה! המון רגשות אשם שמתנקזות אליו, והוא הסמל לאובדן התקווה.
"הנה, מה שידעת שיקרה, קורה. ולמרות שהבטחת לעצמך, הנה את לא עומדת בהבטחה". ובעצם בביס הזה, פה זה כבר נגמר!! פה כבר כל הערב ידוע מראש.
כי הביס הזה יוביל לעוד ביס, והמאכל הזה יוביל למאכל אחר, ומפה כבר מתחיל כדור שלג שאלוהים יודע מתי הוא ייעצר ואז התחושה כשהולכים לישון כל כך נוראית שמחר בבוקר קמים עם התחושה הזאת. עדיין כבד מהלילה של אתמול, הזיכרון של ה"כישלון" כביכול שהיה אתמול בערב, צרוב כל כך חזק בבוקר, שאין סיכוי שאני אאמין לעצמי בבוקר שהיום הזה ייראה אחרת. כי אני כבר חלשה מול האוכל.

אבל אם אני אתחיל לייצר חוויה של הצלחה, לפחות פעם אחת, אז אני אתחיל לייצר חוויה שאני יכולה להישען עליה. וזה מתחיל מפעם אחת!! ואז הפעם הזאת היא משהו להישען עליו, פתח להצלחה- שמעלה את תחושת המסוגלות שלי.
כי המפתח לתהליך ההרזיה היא התחושה שאני יכולה באמת לעשות את זה!!

והבעיה שדיאטות בד"כ מביאות אותי למקום ההפוך. כי ברוב המקרים בדיאטות עולים במשקל. אבל זה לא בגלל שאנחנו לא מסוגלים לרזות! 95% עולים במשקל. ואם כל כך הרבה אנשים שעושים דיאטות מעלים במשקל, זה בטח לא בגללם, אלא בגלל השיטה שבה הם בוחרים.
ויחד עם זאת, המסקנה של כל מי שעושה דיאטה (כמעט) היא שהוא עצמו לא מסוגל. אשמה עצמית, ולא האשמה של השיטה.
לפעמים זה משהו שמתחיל כבר מהילדות, מהסביבה, מהמסרים שאני מקבלת מסביבי, שאני שמנה, שאני לא מסוגלת לרדת, שיש לי חולשה לאוכל, ואז הדיאטות מוכיחות את זה בעצמן, כשאני יורדת ועולה לאחר מכן. וכך לאורך הזמן והשנים, אני מקבלת כאילו- אישור, לזה שאני לא יכולה לרדת.
והכל מתנקז לאותו ביס. הביס הזה, שהבטחתי לעצמי לא לקחת. וכל האכזבות מהדיאטה, וחוסר האמונה, עולים, ברגע שנגסתי את הביס.

דיאטה היא טיפול קוסמטי לבעיה, שדורשת התמודדות מהשורש! כדי להצליח אני צריכה לטפל בשורש הבעיה, במקור שלה.
ללמוד מה התפקיד של האוכל בחיים שלי, לפתח מערכת יחסים בריאה- גם עם הגוף שלי וגם עם האוכל שלי. לאכול ממקום מקבל, ואוהב ושלם.
להקפיד לחזק את התחושה שלי- שאני יכולה!! שאני מסוגלת!! תוך כדי התהליך. זה אחד מכלי המפתח!להתייעצות או קביעת תור
X

    לפרטים נוספים וקבלת ייעוץ השאירי פרטים ואחזור אלייך בהקדם >>>